Tvůrci představení

Dr. Jan KOTEN

Poradce a mayolog

O filmových příbězích náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda ví snad skoro vše. Stejně tak jako o díle jejich románového tvůrce, německého spisovatele Karla Maye. Jan Koten je  v tomto ohledu doslova chodící encyklopédií. Pokud by znalosti o slavném náčelníkovi a o postavách jiných Mayových díl byly považovány za vědu, mohlo by se o něm hovořit jako o mayologovi. Janu Kotenovi jako malému svět mayovek učaroval tak, že se sám naučil číst dříve, než ve škole probrali všechna písmenka. To proto, aby si mohl o Vinnetouovi číst. 

Ve Westernovém městečku v Boskovicích pořádá pravidelná Setkání přátel Karla Maye.  Je  členem srdužení Karl–May–Gesellschaft a zakládajícím členem spolku Silberbüchse–Verein. Původní profesí učitel a nyní provozní slavné restaurace U Raušů ve Velké Bíteši bedlivě dohlíží na to, aby se  představení Vinnetou co nejvíceztotožňovalo s původním příběhem. 

Michal BEDNÁŘ

Koordinátor akčních scén a představitel Vinnetoua

V sedle, anebo spíše na koňském hřbetu  je doslova jako doma. Michal Bednář není jen vynikající jezdec, ale i respektovaný koňský kaskadér.  Účinkoval v mnoha známých projektech české i mezinárodní  produkce. Pro tvůrce divadelního představení Vinnetou byl s ohledem na své zkušenosti při výběru hlavního hrdiny jasnou volbou.          

K divadelnímu Vinnetouovi lze prozradit, že je členem jezdecké skupiny Haraldos Stunt Brothers. Byl jedním z hlavních protagonistů v čínské Troy Epic Show, což je největší koňská show světa. V roce 2018 získal vynikající šesté místo na Mistrovství světa v trikovém ježdění v Moskvě. V posledních letech dává přednost práci s koňmi beze slov pod vedením Jeana Francoisa Pignona, kdy člověk a kůň tvoří jeden harmonický celek propojený díky vzájemnému naslouchání si .

Luboš Jerry PROCHÁZKA

Producent, šerif a snílek

Před bezmála 30 lety byl někdejší pískovcový lom za Boskovicemi bohem zapomenutým místem. Tehdy do něj přišel hoch, který si s partou vysnil, že by tomuto prostoru bylo možné vdechnout jediněčnou atmosféru Divokého západu. Luboš Procházka, o němž i při důležitých  jednáních představitelé nejrůznějších institucí  hovoří jako o Jerrym nebo šerifovi, dokázal s přáteli přeměnit svůj sen ve skutečnost.  

Důvodem, proč desetitisíce lidí míří ročně do Westernového městečka v Boskovicích nejsou dokonalé kulisy, krásné koně či mistrní jezdci. Důvodem je to, že se nevytratil původní obsah a smysl. Lom se sice změnil v městečko se svojí Main Street, Saloonem 1870, s přírodním amfiteátrem, který je jedním z největších ve střední Evropě, s ródeovou arénou a se stylovým hotelovým zázemím. 

Amfiteátr byl v minulosti místem mnoha představení inspirovanými Divokým západem. Nyní se ale šerif Jerry rozhodl, že sobě a mnoha divákům–kamarádům splní další sen. Coby producent pro ně připravil představení Vinnetou, a to v podobě co nejvíce se blížící stejnojmennému filmu z roku 1963.  Scénu tvoří kopie budov z původního filmu, podařilo se vytvořit kvalitní herecký tým a příběh slibuje četné akční scény a efekty. 

 Jde o doklad toho, že sny se plní, alespoň ve Westernovém městečku v Boskovicích. Odpovědí na to, jak je to možné, je krédo pana producenta: „Když se chce, tak všechno jde.“

Igor KRIŠTOF

Režisér s duší bojovníka

Jako by se narodil o nějaké to století později, než měl. Možná by mu středověk, v němž by uplatnil své šermířské umění, seděl o trochu více než současnost. Díky své lásce k historii, šermu, k romatickým příběhům a rytířskosti, která je tak trochu jeho součástí, dokáže vytvořit scény, při kterých se divákovi zastaví dech. Režisér, kaskadér, choreograf bojových scén a prezident Czech Stunt Fighters Association (C.S.F.A.) Igor Krištof. 

Přenést slavný filmový příběh Vinnetou z roku 1963 s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem v hlavních rolích ze stříbrného plátna do přírodního amfiteátru Westernového městečka Boskovice pro něj představovalo další velkou výzvu. Zhostil se jí po svém. S plným nasazením v představení zůročil své zkušenosti.

Igor Krištof je nejmladším ze tří bratrů (Vladimír, Boris, Igor), kteří v roce 1991 založili Three Brothers Production. Od té doby tato společnost spolupracovala nebo se podílela na vzniku desítek představení a veřejnosti dobře známých filmů. 

Režie a choreografie

Igor Krištof se už od mládí věnuje historii, šermu, muzice, multimediálním technologiím a choreografiím bojových scén. Spolu s bratrem Borisem stál v roce 1975 u zrodu skupiny historického šermu KADETI, aby pak ve více jak v 3000 představení šířili slávu českého scénického šermířského umění po celé Evropě, USA, ale i v Arabských Emirátech. Jako asistent režiséra Pavla Fialy se podílel na představeních skupiny Kadeti,  a v letech 1990 až 1993 samostatně režíroval představení Kadetů v Čechách i v zahraničí. V posledních 10 letech se specializoval na réžie velkých akčních show a programů, podílel se na více než 40 mezinárodních projektech. (Trojské války , Excalibur stade de France, Kaltenbergritterturnier, Princezna zakletá v čase, Rytířské slavnosti Pražského hradu,   Férie Cyril a Metoděj, Gloria Musealis).